A Liege-i egyetem kutatói összefüggést találtak az alvási szokások (más néven kronotípusok) és az intelligencia között.
Bár Benjamin Franklin azt tanácsolta, keljünk és feküdjünk korán, nincs tudományos bizonyíték arra, hogy ez bármilyen egészségi, gazdasági vagy felfogóképességbeli előnnyel járna. Sőt. A "bagoly" típusú emberek, akik későn fekszenek és kelnek, magasabb agyi aktivitást és jobb teljesítményt produkáltak (azonos mennyiségű alvás után, ugyanannyi ébren töltött idő elteltével), mint a korán fekvő és kelő "pacsirták". A "korán" és a "későn" határát a kutatók a felkelés esetén reggel 8, a lefekvés esetén este 11 órában határozták meg.
Ráadásul az átlagos jövedelmük is a baglyoknak volt magasabb. Egy brit kutatás szerint, amelyet 65 év feletti "madárkákon" végeztek, a bagoly típusúak nagyobb arányban rendelkeztek saját autóval és vécével felszerelt ingatlannal, mint a pacsirták. A baglyok közé tartozott például Winston Churchill is, aki - sok mai sorstársával ellentétben - megengedhette magának, hogy "reggeli" fürdője közben tartsa a megbeszéléseket.
A ma uralkodó munkarend sokakat pacsirtalétre kényszerít, egy amerikai vizsgálat szerint a népesség fele nem a biológiai órája szerint él (ezt nevezik "social jet lag"-nek, azaz társadalmi időeltolódásnak). Főleg a kisgyerekekre és a fiatalokra jellemző a "bagolyság", ezért okoz sokaknak gondot időben beérni az iskolába.
Az egyéni sajátosságok figyelmen kívül hagyása az időnkénti késéseknél jelentősebb problémákat is okozhat. Egy dán tanulmány szerint azok a nők, akiket legalább fél éven keresztül éjszakai műszakba osztottak be, másfélszer akkora eséllyel kaptak mellrákot, mint a nappal dolgozó hölgyek. Megnő a pszichiátriai betegségek (például depresszió) és anyagcsereproblémák gyakorisága is.
Valószínűleg az alvási mintázat is genetikai eredetű, és az őskori munkamegosztás idejére nyúlik vissza, amikor is a korán kelő emberekből vadászok, az éjszaka aktívakból pedig éjjeliőrök lettek.
Forrás:
http://index.hu/tudomany/brittudosok/2009/04/24/a_keson_kelok_okosabbak/http://www.nytimes.com/1998/12/22/health/vital-signs-patterns-night-owls-now-getting-the-worms.html?sec=health&&n=Top/Reference/Times%20Topics/Subjects/I/Intelligence (angol)http://dangerousintersection.org/2009/03/25/struggling-to-live-life-as-an-owl/ (angol)